Triathlon Vantaa on kaksikielinen seura – nyt valmennusta myös ruotsiksi

Triathlon Vantaa on nyt kaksikielinen triathlonseura. Tarjoamme treenejä suomeksi ja ruotsiksi.  

Triathlon Vantaa aloitti syyskuussa yhteistyön Finlands Svenska Idrott -yhdistyksen kanssa ja osallistuu myös Hallå-projektiin, jonka tavoitteena on madaltaa nuorten kynnystä puhua molemmilla kotimaisilla kielillä oman lajin parissa. Kaksikielisyydestä hyötyvät erityisesti seuramme juniorharrastajat, kun nuorisopäällikkö Maria Sundman ohjaa kaikki harjoituksensa kahdella kielellä. Hålla-projektin päättymisen jälkeen harjoitustemme kaksikielisyys jatkuu.  

***

Triathlon Vanda är nu en tvåspråkig triathlonförening. Vi erbjuder träning på både finska och svenska. 

Triathlon Vanda startade i september samarbete med Finlands Svenska Idrott genom att delta i Hallå-projektet. Projektets mål är att sänka tröskeln för ungdomar att prata de båda inhemska språken i den egna idrottsgrenen. Vår förenings juniorer drar mest nytta av projektet då föreningens ungdomschef Maria Sundman leder alla träningar på två språk. Då projektet tar slut fortsätter tvåspråkigheten.