Suomen Cupista seitsemän palkintosijoitusta Triathlon Vantaan triathlonisteille – oman sarjan voitot Julia Kekkoselle ja Leo Kerviselle

Triathlonin Suomen Cup 2019 päättyi elokuun lopussa. Triathlon Vantaan juniorit voittivat koko Suomen Cupissa kuusi mitalisijoitusta, joista Julia Kekkonen (T17 ja 19) ja Leo Kervinen (P11) toivat kirkkaimmat mitalit kotiin. Lisäksi Tuula Perkiö sijoittui naisten ikäsarjassa 55-64 kolmanneksi. Cupissa oli mukana seitsemän kisaa, joista kisaajan viiden parhaan tuloksen pistemäärät lasketaan yhteen.  


Suomen Cupin lisäksi kesän aikana on kilpailtu SM-sijoituksista. Triathlon Vantaan triathlonistit keräsivät Suomen Triathlonliiton alaisista kisoista yhteensä huimat 29 palkintosijoitusta. SM-matkoilta seuran kilpailijat saivat 16 mitalia.  


Lisäksi Triathlon Vantaan junioreista Julia Vänttinen, Leo Kervinen, Eetu Autio ja Esa Ovaska valittiin  Suomen Triathlonliiton Talent-joukkueeseen.  


Triathlon Vantaan valmentajat Marko Riitijoki ja Paul Sjöholm summaavat kautta:  

-Triathlon Vantaan kausi 2018-2019 oli hyvin menestyksekäs laajalla rintamalla ja monivivahteinen. Paljon oli iloisia positiivisia onnistumisia ja vastapainoksi turhan paljon epäonnea sairastumisien ja loukkaantumisien suhteen. Kausi opetti sen, että tarkempi pitää olla esim. epidemiakausina. Urheilijoiden tulokset ja kehitys ovat hyviä ja intoa urheilijoilla riittää.

- Seuramme urheilijat voivat hyvillä mielin lähteä rakentamaan uutta kautta, josta näyttää tulevan hyvin mielenkiintoinen, tuumaavat Marko ja Paul ja kiittävät kaikkia seuran valmentajia.

Triathlon Vantaa onnittelee kaikkia kisaajia kaudesta!


Suomen Cup-pisteille ylsivät seuraavat urheilijat:  

11 Pojat

 • Leo Kervinen 1.

 • Roope Palsio 3.  

 • Henri Kallström 5.  

11 Tytöt

 • Janni Vänttinen 7.  

13 Pojat

 • Eetu Autio 3.  

 • Nico Kulju 6.

 • Niilo Aivelo 7.

 • Veikka Lassila 8.

 • Karlos Tauriainen 9.

13 Tytöt

 • Eevi Hirsi 5.

15 Pojat

 • Esa Ovaska 3.  

 • Onni Dietrich 6.

15 Tytöt

 • Julia Vänttinen 2.

 • Kerttu Nuopponen 6.

 • Emilia Holmila 12.

17 & 19 Pojat

 • Eetu Ovaska 4.

 • Onni Järvinen 16.

 • Eero Ovaska 18.

17 & 19 Tytöt

 • Julia Kekkonen 1.

 • Helmi Köykkä 9.

 • Miisa Mäkelä 16.

23 ja yleinen sarja:  

 • Joel af Hallström 5.

 • Mikko Purhonen 6.  

M35-44

 • Juha Huttunen 24.

 • Mikael Mård 27.

M45-54

 • Ari Purhonen 11.

N45-54

 • Lissu Vanninen 16.

 • Minna Nurvo 21.

 • Anneli Hakakoski 26.

N 55-64

 • Tuula Perkiö 3.